Diyet ve Zayıflama

Yumurtanın Gücünü Hissedin

Yumurtanın Gücünü Hissedin

Tüketilmesi gereken mucize gıdalardan biri, yumurtadır. Yüksek kolesterol ve buna bağlı olarak sağlıksızdır korkusuyla yıllarca kaçtığımız bir besin. Oysa gerçek böylemi, gerçekten de sağlığımıza zararlı mı?
-Kolesterolü yükseltmez, kalbe zararı yoktur. 1 Adet yumurtada yaklaşık 200 mg kolesterol vardır. Evet, bu rakam diğer gıda maddelerine göre yüksektir. Ama şunun bilinmesi gerekir ki vücuttaki kolesterol seviyesinin yüksekliği ağızdan alınan gıdalar değil karaciğerdeki yapısal sorunlardır. Yumurta tüketen insanların % 70 inde kolesterol hiç yükselmemekle beraber % 30 unda hafif bir yükselme gözlemleniyor. Ancak bu yükselmenin de olumsuz etkileri bir yana faydalı olduğu bile söylenebilir.

-LDH yi zararsız hale getirir ve HDL yi artırır. HDL iyi kolesterol olup HDL yüksek olan bireylerde kalp hastalığı ve felç riski düşüktür.

-Yumurta kompleks yiyeceklerden biri. İçinde bol miktarda B2, B5, B12, Fosfor, Folate, Selenyum ve A vitamini bulunur.
-Yumurta gözler için önemli olan antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar zamana bağlı görme kaybı ve katarakta engel olur.

-Tok tutma özelliği ile diyet programlarının vazgeçilmez yiyeceğidir. İçinde bulunan eser miktardaki karbonhidrat oranı ile kan şekerini yükseltici bir etkisi yoktur.

-Köy yumurtasın omega3 yağ asitlerince zengin olduğundan kandaki trigliserit seviyesini azaltarak kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

-Yumurta çok ciddi anlamda protein deposudur. 1 Adet yumurta bünyesinde 6 gram protein bulundurur. Üstelik bu proteinlerin kullanılma seviyeleri 100 üzerinden 100 dür.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir