Diyet ve Zayıflama

Selülit Diyeti

Selülit Diyeti

Selülit genellikle kadınların basen, bacak ve kalça kısımlarında görülen bir bölgesel yağlanmadır. Bu bölgesel yağlanma erkeklerde genellikle göbek kısmında olmaktadır. Bu farklılığın ana nedeni kadın ve erkek arasındaki hormanel farklılıklardır. Bu hormanel farklılıklar kadın ve erkeklerde farklı yerlerde bölgesel yağlanmaya neden olmaktadır. Selülit diyeti ile kadınlar bölgesel olarak özellikle bacak, basen ve kalça kısımlarında bulunan istenmeyen yağlardan kurtulabilmektedirler. Özellikle soframızda bulunan maydanoz, soğan, sarımsak, lahana ve muz selülitlerden kurtulmak için en ideal besin kaynaklarıdır. Selülit en çok kilolu kadınlarda görünse de zayıf kadınlarda da selülit görmek mümkündür. Bunun ana nedeni kadınlarda doğum sonrası verilmesi gereken kiloların tam randımanlı bir şekilde verilememesi ve yanlış beslenmedir.
Selülit diyetinde soya unu kullanılmalıdır. Soya ununda bulunan etken ana madde selülitlerin yakılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle öğünlerde köfte ya da ızgara yerine 3 adet soya köftesi ya da soya fasulyesi tüketilmelidir. Aynı zamanda üzüm çekirdeği de selülitlerin giderilmesinde önemli bir göreve sahiptir. Özellikle üzüm çekirdeğinin ihtiva ettiği etken madde selülit bölgesinde bulunan istenmeyen yağların yakılmasına neden olmaktadır.
Ayrıca maydanoz, brokoli, karnabahar ve portakal da selülite neden olan yağların yakılmasına neden olmaktadır. Bu besinlerin hepsinin ortak özelliği içeriğinde bulunan asitler nedeni ile selülit oluşmasına neden olan etkenleri pasifize ederek selülit oluşmasını engellemeleridir. Aynı zamanda bol su tüketmek de selülitlerden kurtulmak için kullanılan etkin yöntemlerden birisidir. Günde 3 litre su içerek selülit oluşmasını ya da mevcut selülitlerin ortadan kaldırılması için oldukça önemli bir etkiye sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir