Tedavileri

Göğüs Travması ve Tedavi Yöntemleri

Göğüs Travması ve Tedavi Yöntemleri

Delici ve sert cisimlerin etkisi ile göğüs bölgesinde meydana gelen ciddi yaralanmalara göğüs travması denir. Kişinin hayatı tehlikeye girebilir, iç organlarında kanamalar görülebilir. Bu yüzden kişi mutlaka uzman doktora görülmesi gerekir.
Açık Göğüs Travmaları: göğüsün içine cisim girmesi sonucu göğüste meydana gelen hasarlardır. göğüs boşluğu ile dış ortam birleşir. Kıkırdak doku, kalp ve damarlar ciddi hasar görür. Ateşli silah yaralanmalarında bu durum sıkça görülür.

Kapalı Göğüs Travmaları: Göğüs iç organlarında yaralanmalar oluşur. Göğse direk darbelerde yada dolaylı darbelerde oluşur.

Kot ve Sternum Kırıklarının Oluşması: Kuvvetli etki sonucu kotların uç kısmı hasar görebilir. Üst kot kırıklıklarında göğüs damarı alt kot kırıklığında diyafram organı yara alır.

Kalbe Alınan Travmalar: kalp ve büyük damarlarda görülen yaralanmalardır. Aşırı darbe büyük damarın kopmasına neden olur.

Büyük Damar Travmaları: Kalbe giren büyük damar zarar görür. En sık yaralanan damar aort damarıdır. Bu kanama beyin damarlarında daha sık görülür.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir