Tedavileri

El Kireçlenmesi Nedir?

El Kireçlenmesi Nedir?

El parmak kasları arasındaki kıkırdak doku zamanla hasar görür. Bu hasardan dolayı zaman içinde eklem üzerindeki yük artmaya başlar. Kemik bu yüklenmeyi atlatabilmek için düzensiz bir biçimde gelişmeye başlar. Bu düzensiz gelişime el kireçlenmesi denir. Kireçlenme yaşlı insanlarda daha sık karşılaşılan bir durumdur. El kireçlenmesi en çok parmak ucu eklem bölgesinde görülür. Ellerde oluşan kireçlenme parmak düzenini bozar.El Kireçlenmesi Kimlerde Görülür?

30 yaşın üzerindeki kadınlarda sık görülür. Kireçlenme miktarı zamana bağlı olarak artar. El kireçlenmeleri genetik nedenli olabilir. Parmak eklemlerine aşırı yüklenen, aşırı kilolularda, uzun süre aynı hareketi yapmak zorunda kalan işçilerde, uzun süre hareketsiz kalanlarda, kronik böbrek hastalarında, eklemleri fazla hareket etmeyen kişilerde, kalça ve eklem kireçlenmesi yaşayanlarda sıkça görülür.

El Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

1- Parmak ucu kistleri

2- Eklemlerde meydana gelen şişler

3- El işinde azalma

4- Eklem kızarmaları ve ağrıları

5- Hareket ederken zorlanmak

El Kireçlenmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kireçlenmeye neden olan oluşumların önüne geçmek en iyi tedavi yöntemidir. Tedavide iki kemik arasındaki sıvıyı arttırıcı yağlı ilaçlar doktor kontrolünde verilir. Hastanın durumuna göre fizik tedavisi uygulanabilir. Eklemi zorlamayacak hareketler yapılmalıdır. Hasta kilolu ise diyet uygulanır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir