Tedavileri

Bağ Doku Hastalığı Nedir?

Bağ Doku Hastalığı Nedir?

Nadir rastlanan bir rahatsızlıktır. Tıp dilinde Skleroderma olarak adlandırılır. Vücutta kalojen lift bezleri proteini fazla üretmesi ile bağ dokular bozulmaya başlar. Proteinlerin yanlış üretilmesi vücut organlarında ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Hastalık kimi zaman aniden ortaya çıkarken kimi zaman yavaş yavaş kendini gösterir.Bağ Doku Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalık ciltlerde görülmeye başlar. İlk aşamada belirti kızarıklık şeklidedir. İlerleyen zamanlarda kabarıklar ve dökülmeler görülür. Deri üzerinde sertleşmeler ve kalınlaşmalar görülür. Deri nasırlaşmış bir görüntü alır. Kişide ciddi saç dökülmeleri görülür. Kemiklerde ağrıların sıklaşması, eklemlerde görülen şişmeler başlıca belirtileridir. Kuru öksürükler görülebilir. Karın bölgesinde şişmeler yaşanabilir. Midede ekşime ve ishal olma durumları gözlemlenebilir. Hazımsızlık ve dışkıyı kontrol edememe durumları oluşabilir.

Bağ Doku Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin vücuda anormal tepkiler vermesiyle bağ dokular büyür. Bağ dokularda aşırı kalojen birikir. Hasta ilerlediğinde hastanın ellerinde ve ayaklarında his kayıpları yaşanır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir